12. 3. 2016 ČP v Jablonci nad Nisou

20.03.2016 18:18

V sobotu 12. 3. 2016 se v Jablonci nad Nisou uskutečnil další  závod ČP v Judo. Za účasti více jak tisícovky závodníků z celé ČR, ale i ze Slovenska, Polska, Ukrajiny a Německa se zde bojovalo nejen o medaile a diplomy, ale hlavně o body do tzv. Ranking listu ČSju, ti kteří budou mít na konci serialů ČP dostatečný počet bodu se ke konci roku utkají o tituly-přeborníky mistrů ČR pro rok 2016. Náš oddíl v tlačenici 92 bodovaných nejlepších oddílů z celé ČR se tentokrát umístil  se dvěma bronzovými medailemi a jedním pátým umístěním na  celkovém 50 hodnoceném místě z výše uvedených 92 oddílů.
 

A jak to celé probíhalo: kategorii mladších žáků reprezentovali Tomáš Kolman a  Toník Hasil.  Tomáš začal svůj úvodní zápas se zápalem a potřebným
nasazením a snažil se tak zabránit vyřazení v úvodu jak k tomu došlo na minulém ČP v Ostravě. Tomáš dokonce nad svým soupeřem vedl, bohužel neunesl psychickou pohárovou zátěž a 20 sekund před koncem zápasu se na zemi nechal chytit do držení a tak i jeho druhé vystoupení na ČP skončilo v prvním kole, neboť ani jeho soupeři se postoupit v dalším kole napodařilo. V dalším zápase se poprvé ve svém životě na ČP představil Toník Hasilů a stal se malý zázrak a Tonda svůj úvodní zápas přesvědčivě vyhrál. Ve druhém zápase už na Tondu dolehla atmosféra závodů a boj závodníků na šesti vedle sebe položených zápasištích a Tonda svůj druhý zápas prohrál, ale dostal se do tzv. oprav a v těchto hned svůj další zápas vyhrál, ale vyhrát potřetí se mu již nepodařilo. A tak první vystoupení Toníka na ČP skončilo nečekaným úspěchem a jeho prvními 2 body do Rankig listu ČSju.
 
V dalším závodu nastoupila naše nová posila z Vršovic - Jakub Pospíšil. V úvodním zápase si poradil bezproblémově se svým soupeřem a získal po Ostravě další bod, bohužel zde také již poslední, přes svého dalšího soupeře nepostoupil, ale od přítomných trenérů si zasloužil uznání za propracovaný bezchybný tv. judo-úchop. U Jakuba dochází každý závod k výraznému zlepšení a tak i jeho získané celkem již dva body určitě nejsou posledními. V dalším závodě nastoupil Jára Padevět a jeho první zápas s ještě těžším protivníkem skončil pro Jardu vítězstvím před časovým limitem. Zázrak z Ostravy, kde Jára na ČP získal jako jediný zástupce oddílu 3. místo a bronzovou medaili, se bohužel v Jablonci nestal a Jarda v dalším zápase se závodníkem z Polska prohrál, byla to škoda, protože tento závodník byl tzv. rváč a Jára kdyby se jenom trochu více snažil, tak by ho určitě udolal, škoda, v dalším zápase to již byla jednostranná záležitost fyzicky i psychicky vyspělejšího soupeře a tak i Jára zde v Jablonci skončil, ale vzhledem k tomu, že jeho někteří soupeři byli ze zahraničí, tak se Jára nakonec dostal na 5. bodované a hodnocené místo ve své skupině a se získanými body za 3. místo v Ostravě si zajistil svoji účast na letošním mistrovství ČR v Judo pro rok 2016.
 

Další zápas probíhal střídavě na 4 a 6 zápasišti, kde se prala Míša Novotná a Martin Dufek. A vzhledem k tomu, že si Míša u hlavního trenéra po neúspěchu v Ostravě vyžádala, aby si vzal do Jablonce své staré modré kouzelné sako docházelo před zápasem k rituálu, kdy se rukáv saka třel pro štěstí a zda to pomohlo uvidíte sami. Míša v kategorii starších žákyň postoupila do váhy 36 kg, což je s její váhou 32 kg docela síla a tak její první soupeřka o hlavů větší a na hranici 36 kg byla přeci jen nad její síly, také druhá závodníce z Ukrajiny  již známá z Ostravy byla o třídu lepší, bohužel její techniky ze zákleku byly za hranicí únosnosti a dvojí napomínání a skákání jejího trenéra do zápasiště a hlasitá kritika rozhodčích mělo být oceněno okamžitým výloučením, jak závodníce, tak i jejího trenéra, což se bohužel nestalo. A tak, když se s touto Míša prala a dostala se na zem do  držení, její úchop za cop soupeřky musel být brán v celém kontextu  už jen jako legrace. V dalším zápase již naštvaná Míša  nenechala nic náhodě a svoji další soupeřku hodila po 15 sekundách na zápasišti na záda, ale rozhodčí po poradě plných 10 bodů-Ipon neuznali a tak náš malý soptík to po dalších 15 sekundách zopakoval a to už ani zdejší spravedliví rozhodčí nemohli ocenit jinak než 10 body. A tak Míša získala v Jablonci 3. místo, bronzovou medaili a hlavně body do Ranking Listu ČSJu.
 

V dalším svém životním závodě nastoupil Martin Dufek, Martin své dva úvodní zápasy vyhrál, ale ve třetím zápase trochu zaváhal a dostal se do tzv. oprav a zde to byl opravdu mazec. Každý zápas byl nadoraz a Martin opravdu bojoval naplno, i když chvilky, kdy prohrával se soupeřem a výsledek zvrátil těsně před konce přiváděli hl. trenéra, který Martina koučoval do infartových chvilek, také jeho předposlední zápas se stejně dobrým a technickým soupeřem, kdy navíc tento již vedl na žlutou kartu Martina za pasivitu přiváděl do zoufalství. Martin naštěstí 15 sekund před koncem zápasu změnil úchop tak, jak  to závodní trenér Baše stále na tréninku učí a svého soupeře nádherným bočákem hodil na čistá záda, že  rána byla slyšet po celé přeplněné hale a soupeř se z toho ještě chvilku nemohl vzpamatovat, stejně jako překvapeni přítomní. V posledním zápase se Martin v boji o bronzovou medaili setkal s Procházkou z USK, kterého Martin porazil v lednu v Neratovicích a tak i jeho respekt vůči němu nebyl ze strany Martina žádný a Martin šel do boje naplno. Pasivitou  byl nakonec oceněn jeho soupeř což přítomní trenéři z USK nesli velice nelibě a jejich chování určitě bylo za hranou, kterou mají rozhodčí tolerovat. Jak je vidět,  někdy to u někoho prochází a tak konečné vítěství Martina  nad závodníkem z USK bylo pro hl. trenéra Ing. Málka a jeho zástupce Ing. Bašeho  satisfakcí. A tak i Martin získal 3. místo a bronzovou medaili a tolik potřebné body do Ranking listu ČSJu. Navíc všichni přítomní závodníci, jak ti co získali medaile, tak i ti co jen body, opětovně vzorně reprezentovali svůj oddíl, svoji ZŠ, ale hlavně svoje městečko Davli o kterém už i v krajských i okresních městech vědí, že tato existuje a že to není jen nějaký puntík na mapě.
 

Ing. Miloslav Málek, hl. trenér a předseda oddílu Judo Davle-Štěchovice