Vynikající úspěch Míši Novotné na MČR v Jičíně

23.10.2016 22:10

V sobotu dne 22. 10. 2016 se v městě Jičín uskutečnilo Mistrovství České republiky-MČR starších žáků v Judo. Náš oddíl Judo Davle-Štěchovice se se svými závodníky na  MČR nominoval díky bodům závodníků za vyhrané zápasy v rámci Českých pohárů-ČP a Krajského mistrovství Středních Čech již po třetí a to poprvé v roce 2014, kdy oddíl získal v kategorii mladších žáků zásluhou Michaely Novotné první místo a titul přebornice ČR a Martina Dufka, který se umístil na  3. místě a Ondřeje Kuncla, který se umístil na místě 5. V roce 2015, kdy se na MČR v kategorii mladších žáků nominovali 4 závodníci a oddíl získal prostřednictvím Michaely Novotné titul vícemistryně ČR. A konečně v letošním roce, kdy závodníci postoupili z kategorie mladších žáků a žákyň do kategorie starších žáků. Z prvního místa v rámci oddílu se s 34 body na Ranking listu ČSJu a třetího místa v rámci celé ČR na MČR nominoval Jaroslav Padevět, jako druhý s 20,5 body,  Martin Dufek, a s 8 body  Michaela Novotná a Jakub Pospíšil. A jak to celé dopadlo a co účasti našich závodníků na MČR navíc předcházelo? 

Oddíl vyměnil za pomoci nájemce Sportovní haly Honzy Laššáka a se souhlasem vedení našeho městečka Davle,  tréninkové prostory, kdy po 12 letech ukončil svoji činnost ve staré tělocvičně naší ZŠ a přestěhoval se do nových prostor Sportovaní haly městyse Davle, kde za pomoci rodičů a funkcionářů oddílu přes prázdniny upravil do dnešní konečné podoby prostory po bývalém squashi, kde má nyní na pevno položené zápasiště, které se nemusí po každém tréninku skládat a navíc oddíl neni omezován z provozních důvodů ani počtem tréninkových hodin. Dále se musel oddíl také vypořádat s nečekaným odchodem trenéra pro závodní činnost Milana Bašeho z osobních důvodů a to necelý měsíc před vlastním MČR. Tuto náročnou funkci se naštěstí v krátkém čase podařilo obsadit jinými zkušenými  trenéry. Do funkce nového závodního trenéra byl jmenován Mgr. Jakub Pejcha, 2. dan, trenér 3. třídy a rozhodčí 1. třídy a do funkce trenérky pro naše děvčata Ing. Adéla Novotná 1. kyu, trenérka 3. třídy a bývalá mistryně ČR v kategorii starších žákyň. Oba dva trenéři se urychleně seznámili se vzniklou situací a pod vedením hlavního trenéra oddílu ing. Miloslava Málka, 3. dan, trenéra a zkušebního komisaře 2. třídy se společně vrhli do práce.  Tyto veliké a nečekané oddílové změny byly pozitivně a s nečekaným  pochopením příjaty i od samotných závodníků za což jim velice děkuji. Navíc nečekaně těžkou situaci měla před samotným MČR naše  Michaela Novotná, která se musela poprat s nárustem hmotnosti a vydržet 14 dní do MČR s velice přísnou dietou, která  by ji vrátila zpět do váhy 36 kg. A Míša to vydržela a přebytečné dkg opravdu schodila  a to se ještě den před samotným mistrovstvím ČR  potýkala s nachlazením a virozou.

A teď k samotnému průběhu MČR.

V kategori starších žáků se z důvodů střevních potíži  těsně před závodem omluvil z účasti Jaroslav Padevět, škoda ve své váhové kategori měl závodníky, které ČP v Ostravě, kde získal 3. místo a na ČP v Teplicích, kde obsadil 2. místo porazil. Zdraví je zdraví a Jára celý rok oddíl vzorně reprezentoval a jeho 34 bodů a třetí místo v republice na Rankink listu ČSJu bude velikou výzvou pro další jeho následovníky. Jára totiž v letošním roce se závodní činnosti vzhledem k věku v kat. starších žáků končí. Škoda, že to nemohlo být na MČR.

Jako první na tatami- zápasiště nastoupil Jakub Pospíšil. Nezadařilo se Jakub má prostě z nějakého důvodu z velkých závodů respekt a tak techniky, které poctivě nacvičoval s Martinem Dufkem nestačil uplatnit a byl bohužel předčasný konec. Navíc jeho soupeř prohrál v následujícím kole a Jakuba do oprav nevytáhl. V dalším zápase nastoupil Martin Dufek. Martin se pral a ještě 4 sek. před konce to vypadalo, že se nerozhodný zápas bude prodlužovat. Neprodlužovalo se Martin se tak soustředil na světelnou tabuli s časomírou, že nic jiného nevnímal, judo je judo a hraje se do poslední vteřiny a tak pro Martina bohužel ty poslední vteřiny vyzněly pro soupeře a Martin také svůj úvodní zápas prohrál a stejně jako u Jakuba, ani jeho soupeř v dalším svém zápase nevyhrál a tak ani Martina do oprav nevytáhl.

Mezi tím probíhal v nižší váhové kategorii nádherný souboj mezi loňským mistrem ČR-Dvořáčkem z pražského Dragonsu a naším bývalým závodníkem Ondřejem Kunclem, který reprezentuje pražské USK, ale byl to boj mezi pražákem a davelákem a tak se fandilo Ondrovi, před vlastním zápasem si ještě Ondra pohladil pro štěstí rukáv kouzelného judo saka svého bývalého trenéra a pustil se do zápasu. Ondra byl opravdu lepší než jeho soupeř, bohužel názor přihlížejících trenérů na nebodované techniky Ondry nebyly rozhodující, na tatami-zápasišti rozhoduje rozhodčí a tak ani kouzelné sako nepomohlo a Ondra prohrál a celkově skončil na 7. místě. Ale mohu s čistým svědomím prohlásit, že v tomto zápase měl být vítězem Ondra a tak alespoň touto cestou bych rád i Ondrovi poděkoval za krásný zápas a jako bývalý jeho trenér jsem moc rád, že Ondra i v konkurenčím USK rozvíjí velice úspěšně to co se v Davli naučil.

A konečně nastoupila ke svému závodu i naše Míša Novotná a hned v úvodním kole se utkala s Adélou Fišerovou z Teplic, která měla na Ranking listu neuvěřitelných získaných 46 bodů oproti naší Míše s 8  body, navíc oslabenou z přechozené virozy. Míša se prala a dokonce do poloviny svého zápasu i vedla, závěr bohužel vyšel soupeřce a tak do druhého zápasu měla Míša mínus bodu ale ve svém druhém vystoupení již byla celý zápas aktivnější a tak po provedené technice-bočák, hodila svoji soupeřku na záda a bylo z toho zasloužené vítězství, ale aby to bylo ještě více zamotané její soupeřka porazila zase Fišerovou, všechny závodnice měly stejný počet vyhraných zápasů a stejný počet bodů a tak se dlouhou dobu čekalo jak to celé dopadne, zda se bude pokračovat v zápasech dál, či zda se bude rozvažovat. Nakonec se rozvažovalo a tak přebornicí pro letošní rok zaslouženě stala Adéla Fišerová z Teplic a naše Míša obhájila stejně jako v loňském roce vynikající 2. místo.

A oddíl Judo Davle-Štěchovice se z 56 bodovaných oddílů z celé České republiky umístil na nádherném 22. místě a v rámci oddílů Sčk na dokonce místě 4.

 

Ing. Miloslav Málek,  předseda a hlavní trenér oddílu Judo Davle-Štěchovice